İnternette Go oynayabileceğiniz birçok sunucu bulunmaktadır. Biz bu yazımızda eski bir Go sunucusu olan ve Türkçe dil desteği de bulunan KGS’de nasıl oynamaya başlayabileceğinizi anlatacağız. KGS’yi kullanmak için bilgisayarınızda Java’nın yüklü olduğundan emin olunuz. Bilgisayarınızda Java yoksa buraya tıklayıp kurabilirsiniz.

İstemciyi İndirin

Gokgs.com‘a girdiğinizde anasayfada yukarıdaki görselin olduğu bölümü bulunuz. “İstemci ve SGF Düzenleyicisi İndir” başlığının altındaki bağlantılardan bilgisayarınızın işletim sistemine uygun olan bağlantıya tıklayıp kurulup dosyasını indirip programı bilgisayarınıza kurun. CGoban adında bir program kurulduğunu göreceksiniz. Açtığınızda ise aşağıdaki pencereyle karşılaşacaksınız.

Yukarıda pencerenin dili İngilizce ise Türkçe yapmak için sol alttaki butona (Configure) tıklayıp açılan pencerede en üstteki “language” bölümünden Türkçe’yi işaretleyiniz. CGoban’ı kapatıp tekrar açtığınızda Türkçe olduğunu göreceksiniz.

Kayıt Olun

Ana pencerede “Go Oyna” butonuna bastığınızda yukarıdaki pencerenin açıldığını göreceksiniz. KGS’ye kayıt olmadan önce sisteme “Konuk” olarak girmeliyiz. Bu pencerede isim bölümüne kayıt olmak istediğiniz rumuzu yazıp, şifre kısmını boş bırakarak “Konuk” butonuna tıklayınız. Eğer hata alırsanız, hata mesajınızı dikkatlice okuyup isminizi tekrar düzenleyiniz. Hata almadığınızda yeni bir pencere açılacaktır. Biz örnek olması açısından “test1122” kullanıcı adıyla giriş yaptık. Açılan yeni pencerede sol üstte menü kısmı bulunmaktadır.

Kullanıcı” sekmesine tıkladığınızda açılan menüde en üstteki “Kayıt” bölümüne tıklayınız. Bilgilerinizi doldurup kayıt olduktan sonra e-postanıza şifreniz gelecek. Bu pencereyi kapatıp, tekrar giriş yaparken şifrenizi kullandığınızda kaydınız tamamlanmış olur. Şifrenizi kullanıcı menüsünden istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.